Kingdoms Associated Press19/01/1466 Wydarzenia tymczasowe w Małopolsce (3 tydzień)Oświęcim (KAP)
Największym wydarzeniem tego miesiąca stała się intronizacja Kaspra na Palatyna Oświęcimia. Co ważniejsze osobistości otrzymały zaproszenie imienne, aby stawić się na uroczystość i towarzyszące jej gry i zabawy.

Herold Palatyna Oświęcimskiego zaanonsował na chwilę obecną dwa turnieje: bardów - oparty na lirycznym przedstawieniu (chociażby luźno) jednego z poniższych tematów:
1. Czy istnieje władca idealny i dlaczego jest nim nasz Palatyn?
2. Szeptać czy nie szeptać? Oto jest pytanie!
3. Miłość...jakże wiele ma znaczeń!
4. Czyż są pośród nas rusałki?
5. Oświęcimska legenda co to zapomnieć się nie dała!
Do wygrania - 100 talarów i inne nagrody!

Drugą atrakcją jest już standardowy turniej łuczniczy. Jednakże, dodatkiem jest możność przedstawienia zmagań z perspektywy RP. Na zakończenie tegoż podczas rozdania nagród, można otrzymać nawet 200 talarów!

Pełna karczma do późnych godzin wieczornych uniemożliwiła mi rozmowę z mieszkańcami, ale wolę pełne karczmy, niż puste miasta.

Nowy Targ nie śpi, chociaż główną atrakcją jest wędrowna trupa pod liderem Draculą123, który to oznajmia, że pierwszy dłuższy postój - w Oświęcimiu, zapewne na intronizację.

Wiadomym było, że wiele osób z Nowego Targu wybiera się na intronizację, jednakże wielu z nich przybędzie już jako szlachta nowotarska. 14 stycznia zakończył się pierwszy sejmik szlachty nowotarskiej, a pierwsze rody zostały już przedstawione przez Heraldyka - Diligaf.

Jednakże, to nie wszystko! Trwa wciąż polowanie, powiązane bezpośrednio z sejmikiem, a lasy nowotarskie obfite są we wszelkiego rodzaju zwierzynę, a za ubicie największego zwierza, nagroda to aż 100 talarów i 100 tokenów!

Tradycyjnie już - w Nowym Targu odbyły się kolejne zawody rycerskie. Jeżeli więc chcesz nabyć doświadczenia w bitce - Nowy Targ, to miejsce, które musisz odwiedzić.

Dla KAP - Asasyn


12/01/1466 Powstanie Palatynatu Oświęcimskiego - Wywiad z Kasprem Góralskim h. RóżaOświęcim (KAP)- 26 grudnia Rada Miasta Oświęcim uchwaliła Akt Założycielski Palatynatu Oświęcimskiego. Stało się to możliwe po wcześniejszej zmianie ustroju w Księstwie Krakowskim przez wprowadzenie Ustawy o Przywilejach Miejskich. Legalnie, w duchu zgody i wzajemnego poszanowania. Bez wszczynania awantur, wojen domowych i czeskich najazdów. To lekcja kultury politycznej dla innych.
Więcej na temat samego Palatynatu oraz jego organizacji można przeczytać w artykule Agencji z 4 stycznia:
http://www.degloriaregni.com/KAP/index.php?id_depeche=85693
oraz w licznych tematach na Forum Oświęcimia, czy też Forum Ogólnego Małopolski.

Głównym inicjatorem powstania tego samorządu bez wątpienia był Kasper Góralski herbu Róża, którego mieszkańcy docenili wynosząc go do godności pierwszego Palatyna Oświęcimia. Postanowiliśmy więc zadać kilka pytań samemu zainteresowanemu, by odsłonił rąbka tajemnicy powstania nowego ustroju Księstwa Krakowskiego i oświęcimskiej autonomii.
Rohentahir: Witaj.

Kasper: Dzień dobry.

R: Każdy pomysł ma gdzieś swój początek. Od czego wszystko się zaczęło? Czy inspirowałeś się może podobnymi inicjatywami, chociażby tą na Mazowszu(Republika Wyszogrodzka Hjarty w 1463 roku)?

K: Pierwsze delikatne sygnały pojawiły się już na przełomie sierpnia i września, kiedy pół żartem pół serio w naszych karczemnych rozmowach pojawiała się wizja niezależności. A na dobrą sprawę wszystko rozpoczęło się dokładnie 5 października ubiegłego roku , kiedy rozpisany został pierwszy projekt powstania Hrabstwa Oświęcimskiego. Nazajutrz do rozmów zaprosiliśmy Asasyna oraz Azamena, gdyż uznaliśmy, że ta dwójka zdecydowanie pomoże nam w stworzeniu całościowego projektu, a jednocześnie ze względu na różniące ich charaktery, będziemy mieli większy ogląd na omawiane sprawy.
Jedynym "miejskim" projektem, z którego cokolwiek zaczerpnęliśmy, jest oczywiście idea szlachty miejskiej stworzona przed dwoma laty w Nowym Targu, choć całościowo najbardziej analizowaliśmy organizacje Szlachty Małopolskiej i przyczyny jej upadku. I właśnie na podstawie tych październikowych dyskusji powstała cała podstawa projektu Palatynatu, zarys oparty na szlachectwie indywidualnym, gdzie każdy budowałby swoją własną historię i byłby oceniany, i przede wszystkim doceniany oraz tytułowany za swe własne czyny. Proszę również zdawać sobie sprawę, iż Palatynat, a raczej koncepcja szlachecka Palatynatu, nie godziłaby w istniejące jeszcze w październiku ustawodawstwo Księstwa Krakowskiego, zatem na żadnym etapie naszej pracy nie było absolutnie żadnego założenia, iż stajemy się całkowicie odrębnym bytem i tym samym odrywamy się od naszej matki, czyli Księstwa Krakowskiego.

R: Palatynat Oświęcimski. Kojarzy się ze Świętym Cesarstwem. Skąd pomysł na nazwę?

K: Obecna nazwa została opracowana przez Marszałka Nadwornego, Kawalera Azamena Orłowskiego. Palatynat ma być połączeniem kultury zachodniej, gdzie od XIV w. w Cesarstwie pojawia się tytuł palatyna, urzędnika odpowiedzialnego za władzę sądowniczą i nadawanie herbów, z kulturą słowiańską, w której to już od wczesnych Piastów tytuł palatyna jest tożsamy z wojewodą czy komesem. Pierwotnie debatowaliśmy również nad Hrabstwem Oświęcimskim czy (ooc: historycznym) Księstwem Oświęcimskim, jednak ta nazwa została uznana już na wstępie za zbyt prowokującą. (ooc: Choć warto nadmienić, iż wpisaliśmy tradycje Księstwa w otoczkę Palatynatu, albowiem nasze godło przedstawia właśnie orła książąt oświęcimskich.)

R: Jakie są reakcje na powstanie Palatynatu?

K: Zaskakująco pozytywne. W zasadzie nie spotkaliśmy się jeszcze z krytyką naszej koncepcji, co nas wielce zaskoczyło, ale też uświadomiło, iż mieszkańcy Królestwa potrzebują czegoś innego. Do tej pory wyjątkową społecznością na skalę naszego kraju był zamysł Republiki Nowego Targu, aczkolwiek po 8 latach jej społecznego istnienia, większość z nas zna dobrze to miasto, jego organizację i strukturę. My tworzymy zupełnie coś innego. Jedyną ideą, która łączy nas z naszymi przyjaciółmi z Nowego Targu jest wola istnienia samorządnego miasta z kolegialnym organem nim zarządzającym. Bo Palatynatem wbrew pozorom nie rządzi Palatyn, a Rada Palatynatu Oświęcimskiego. Kolejna kwestia, którą trudno wywnioskować z naszych statutów. Szlachta Palatynatu Oświęcimskiego w swym założeniu jest otwarta na całą brać szlachecką, skądkolwiek by nie pochodziła, zatem szlachcicem Palatynatu może zostać choćby szlachcic z meldunkiem warszawskim. Nie chcemy zamykać się tylko w swoim gronie, albowiem zdajemy sobie sprawę, iż niektórzy mieszkańcy innych miast również bardzo chętnie zechcą zarządzać własnym lennem, z możliwością jego rozbudowy, posiadać własny herb szlachecki czy też pełnić urząd dworski, a szerzej rzecz ujmując być członkiem tak wielkiej społeczności. Aby do nas dołączyć wystarczy zgłosić ten zamiar w naszej Heroldii i zyskać zgodę Palatyna, który nadaje herb i lenno. Jedynym ograniczeniem dla naszych cudzoziemców, bo tak potocznie zwiemy osoby spoza Oświęcimia, jest brak możliwości awansu tytularnego, zatem szlachcic Palatynatu bez meldunku oświęcimskiego nigdy nie stanie się baronem czy też hrabią, a zatem nigdy nie będzie posiadał swoich wasali, do czego uprawnieni są „nasi” szlachcice.

R: Czy zostanie Palatynem coś w Tobie zmieniło?

K: Częściej stoję na murach. Najczęściej z Panią Heraldyk.

R: Jak oceniasz zaangażowanie mieszkańców Oświęcimia w tworzeniu Palatynatu?

K: Mogę wyrazić tylko swoje zadowolenie. W zasadzie każdy szlachcic, posiadający nazwisko i przebywający w Oświęcimiu, wziął udział w I Sejmiku Szlachty Oświęcimskiej. I co najważniejsze, każdy miał możliwość wypowiedzenia się co do koncepcji Palatynatu. Nasz Sejmik skoncentrował się na dwóch kwestiach. Po pierwsze, uchwaleniu statutów szlacheckich, które po obszernej dyskusji zostały przyjęte wedle założeń Kawalera Lorcana MacGregora oraz po drugie, na wyborze pierwszego Palatyna, którym jak sami Państwo widzą zostałem ja. Nadane zostały pierwsze tytuły szlacheckie, choć mimo tego, że wszyscy mają opracowane zindywidualizowane herby, nie każdy złożył przysięgę szlachecką, chociażby z powodu służby w innym mieście, czego przykładem jest Dpdp Dobrowolski. Powołani zostali pierwsi urzędnicy dworscy, choć jeszcze wiele stanowisk czeka do obsadzenia, zatem to spora szansa dla nowych mieszkańców, albowiem zgodnie z założeniami wraz z powołaniem Palatynatu idziemy drogą „nowej przygody”, zatem każdy ma zupełnie czystą kartę, co da się zauważyć w spisie chwały szlacheckiej, której koncepcje opracował dla nas Asasyn, a którą zainteresowani znajdą w wątku naszej szlachty. Nasza piękna Pani Heraldyk zapisuje w nim każdy czyn, czy to sprzedaż chleba do Ratusza czy pełnienie urzędu publicznego. Jest to wyraz pochwały dla aktywności szlachty, a jednocześnie jedna z najważniejszych tablic dla mnie jako Palatyna, gdyż jest jedną z kluczowych argumentacji przy rozpatrywaniu awansu szlacheckiego.

R: Jak sądzisz, czy zdecentralizowany ustrój Księstwa Krakowskiego uczyni je silniejszym?

K: Brutalnie powiem, że w Księstwie Krakowskim nie mamy innego wyjścia niż system decentralizacyjny. Z racji naszej historii i tradycji nigdy nie będziemy Księstwem jednolitym, jak Księstwo Mazowieckie czy Księstwo Wielkopolskie. Przez ostatnich kilka lat mieliśmy autonomiczne miasto i mimo niedawnych wojen domowych mamy w Nowym Targu niezmiennie społeczeństwo, które chce niezależnie sprawować rządy nad swoim miastem. Podobne ambicje ma i nasz Oświęcim, zatem naszą koniecznością jest próba budowy systemu chociażby na wzór Helwetów. Jest to i spora szansa dla naszych miast, albowiem każde z nich ma szansę stać się zupełnie wyjątkowe. Tradycja Republiki Nowego Targu dała przykład, powoli i Palatynat pojawia się w świadomości mieszkańców, dlatego zachęcam włodarzy małopolskich miast, aby rozpatrzyli możliwość przyjęcia uprawnień z ustawy o przywilejach. Nic nie stoi na przeszkodzi, abyśmy doczekali się Wolnego Miasta Tarnowa czy Hrabstwa Nowosądeckiego. Najważniejsza dla nas jest aktywność mieszkańców naszego Księstwa i ich kreatywność, dlatego absolutnie, jako jeden z liderów ruchu społecznego Razem dla Małopolski, który sprawuje władzę w naszym Księstwie, mogę powiedzieć, iż nie będziemy ograniczali w tym naszych mieszkańców, o ile swą inicjatywą nie będą zagrażali dobru materialnemu mieszkańców Małopolski.

R: Kto na nim najwięcej zyskał?

K: Jedynym miastem, który skorzystał z zapisów ustawy o przywilejach miejskich i stał się miastem samorządnym jest Oświęcim, zatem odpowiedź nasuwa się sama.

R: Czy było ciężko przeprowadzić tę poważną reformę ustrojową?

K: Absolutnie nie. Opracowując ustawę o przywilejach spodziewaliśmy się ostrej krytyki, choćby podczas obligatoryjnych konsultacji nad Edyktem, lecz nic takiego nie nastąpiło. O ile dobrze pamiętam nikt nie negował głównej idei wspomnianej ustawy, a uwagi obywatelskie dotyczyły jedynie nieścisłości w niektórych zapisach i konieczności ujednolicenia. Dlatego też mogę śmiało stwierdzić, iż spełniliśmy oczekiwania mieszkańców Księstwa Krakowskiego.

R: Co sądzisz o Twoich krytykach?

K: Nie spotkałem krytyków ani uprzywilejowania miast, ani samej koncepcji Palatynatu Oświęcimskiego. Moimi jedynymi krytykami są bliźniaki oświęcimskie, czyli Pani Heraldyk, Dama Wenefryda Orleańska Wyżryn oraz mój brat, Kawaler Wenancjusz Pal Licho Góralski, ale ich wystarczy upić, aby siedzieli cicho, zatem mogę spać spokojnie.

R: Jakie są plany Palatyna Oświęcimskiego na najbliższy czas?

K: Na sam początek przygotowuję się wraz moim dworem do intronizacji, która odbędzie się 20 stycznia i na którą pragnę zaprosić wszystkich mieszkańców Królestwa Polskiego. Na swoje nominacje czeka również jeszcze kilku szlachciców rodem z Oświęcimia, zatem na zamku odbędzie się podobna uroczystość jak przed kilkoma dniami. A później trzeba będzie powoli szykować się do wielkiego święta, jakie planujemy na koniec marca, a którym będzie 10-ta rocznica powstania Oświęcimia. Będzie to czas po Idach Marcowych w Nowym Targu, zatem przez okres niespełna miesiąca mieszkańców Księstwa Krakowskiego i wszelkich gości czekać będzie masa atrakcji. Mamy ogrom pracy do wykonania i wiele spraw do rozwiązania. Na pewno będzie aktywnie, to mogę obiecać!

R: Rozumiem. Nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć powodzenia tej inicjatywie. Dziękuję za rozmowę.

K: Również dziękuję.Dla KAP, Rohentahir

10/01/1466 Wybrana rada województwa Księstwo wielkopolskie : WW zebrała absolutną większość głosów.

KRAKÓW (AAP)
Lista Wspólna Wielkopolska prowadzi w wyborach do Rady Księstwa Księstwo wielkopolskie, i zebrała wystarczającą ilość głosów aby samodzielnie zarządzać Księstwem.

Wyniki głosowania:

1. "Wspólna Wielkopolska" (WW) : 100%

Podział mandatów w radzie województwa po wyborach według systemu proporcjonalnego:

1 : Balian2 (WW)
2 : Sir_mario (WW)
3 : Darutek (WW)
4 : Fairlight (WW)
5 : Szym (WW)
6 : Babkens (WW)
7 : Urths (WW)
8 : Jazzydevil007 (WW)
9 : 19piotr94 (WW)
10 : Seryjnyzb00jca (WW)
11 : Marysienka (WW)
12 : Piniojunior (WW)

Członkowie nowej rady Księstwa ustanowią Kasztelana w ciągu 2 dni. Kasztelan musi okazać szacunek Królowi i wyznaczyć funkcje w Radzie.

09/01/1466 Wybrana rada województwa Księstwo krakowskie : RdM zebrała absolutną większość głosów.

KRAKÓW (AAP)
Lista Razem dla Małopolski prowadzi w wyborach do Rady Księstwa Księstwo krakowskie, i zebrała wystarczającą ilość głosów aby samodzielnie zarządzać Księstwem.

Wyniki głosowania:

1. "Razem dla Małopolski" (RdM) : 100%

Podział mandatów w radzie województwa po wyborach według systemu proporcjonalnego:

1 : Mysio (RdM)
2 : Kasper (RdM)
3 : Envie (RdM)
4 : Dpdp (RdM)
5 : Asasyn (RdM)
6 : Pawcio (RdM)
7 : Greczynka (RdM)
8 : Azamen (RdM)
9 : Delka1 (RdM)
10 : Monia03 (RdM)
11 : Wenancjusz (RdM)
12 : Lorcan. (RdM)

Członkowie nowej rady Księstwa ustanowią Kasztelana w ciągu 2 dni. Kasztelan musi okazać szacunek Królowi i wyznaczyć funkcje w Radzie.

05/01/1466 Zadanie: odkryj, arcydzieło sztuki wojskowej

Plotka głosi, że zwycięski dowódca theodric wziął w posiadanie Arabską kopię "Sztuka oblężenia" Eneasza-taktyka. Mówi się, że dowódca który jest w stanie odczytać i trzymać je przy sobie jest w stanie poradzić sobie nawet z najsilniejszymi murami miasta.

+

Cours

Product Price Variation
Loaf of bread 4.56 -0.28
Fruit 9.92 0
Bag of corn 3.7 0.87
Bottle of milk 9.48 0.11
Fish 20.26 0.06
Piece of meat 12.25 0.13
Bag of wheat 10.89 -0
Bag of flour 12.88 1.64
Hundredweight of cow 20.53 0.33
Ton of stone 10.44 -0
Half-hundredweight of pig 15.41 0.05
Ball of wool 10.86 -0.14
Hide 16.32 -0.06
Coat 49.5 0
Vegetable 9.38 -0.18
Wood bushel 4.19 0.08
Small ladder 20.18 0
Large ladder 68.02 0
Oar 20 -0
Hull 36.49 0
Shaft 8.16 -0.14
Boat 99.33 0.63
Stone 18.32 -0.11
Axe 150.74 0
Ploughshare 38.44 0
Hoe 30 0
Ounce of iron ore 11.52 0.2
Unhooped bucket 21.88 0
Bucket 37.73 0
Knife 17.89 0
Ounce of steel 49.04 -0.06
Unforged axe blade 53.91 0
Axe blade 116.44 0
Blunted axe 127.79 -2.51
Hat 53.38 0.08
Man's shirt 119.57 0.12
Woman's shirt 121.14 0
Waistcoat 141.4 0
Pair of trousers 74.61 -0.09
Mantle 257.82 0
Dress 265.04 -0.2
Man's hose 45.63 -0
Woman's hose 44.32 0
Pair of shoes 27.53 -0.01
Pair of boots 86.57 0
Belt 45.2 -0
Barrel 12.02 0
Pint of beer 0.82 0
Barrel of beer 66.51 2.5
Bottle of wine 1.66 0
Barrel of wine N/A N/A
Bag of hops 19.34 0
Bag of malt 10 0
Sword blade 101.19 0
Unsharpened sword 169.69 0
Sword 146.48 -0.07
Shield 36.91 0
Playing cards 73.55 -0
Cloak 180.72 0
Collar 68.35 -0.06
Skirt 135.35 0
Tunic 222.36 0
Overalls 115.73 0
Corset 117.2 0
Rope belt 53.86 0
Headscarf 60.73 0
Helmet 164.91 0
Toque 48.61 0
Headdress 79.65 0
Poulaine 64.02 0
Cod 11.36 0
Conger eel 12.81 0
Sea bream 18.31 0
Herring 17.43 0
Whiting 17.42 0
Skate 12.16 0
Sole 18.11 0
Tuna 12.51 0
Turbot 18.02 0
Red mullet 16.53 0
Mullet 12.47 -0
Scorpionfish 20.5 0
Salmon 16.51 0
Arctic char 12 0
Grayling 14.77 0
Pike 17.6 0
Catfish N/A N/A
Eel 15.09 0
Carp 17.98 0.03
Gudgeon 17.68 -0.04
Trout 17.51 0
Pound of olives 13.38 0
Pound of grapes 9.18 0
Sack of barley 10.67 0
Half-hundred weight of goat carcasses 18.99 0
Bottle of goat's milk 12.81 0
Tapestry 143.6 0
Bottle of olive oil 121.94 -0
Jar of agave nectar N/A N/A
Bushel of salt 19.89 0
Bar of clay 3.43 -0
Cask of Scotch whisky 93.32 -0
Cask of Irish whiskey 131.27 0
Bottle of ewe's milk 10.57 0
Majolica vase 10 0
Porcelain plate N/A N/A
Ceramic tile N/A N/A
Parma ham 84.97 0
Bayonne ham 34.65 -0
Iberian ham 70.28 0
Black Forest ham 54.72 0
Barrel of cider 51.16 0
Bourgogne wine 76.22 0
Bordeaux wine 60.89 0.31
Champagne wine 141.21 -5.25
Toscana wine 33.69 0
Barrel of porto wine 87.44 0
Barrel of Tokaji 163.71 0
Rioja wine 159.19 0
Barrel of Retsina 36.79 -0
Pot of yoghurt 85.17 -0
Cow's milk cheese 77.07 0
Goat's milk cheese 85.06 2.5
Ewe's milk cheese 52.26 0
Anjou wine 50.88 -0
Ewe carcass 15.03 0
Mast 456.7 0
Small sail 215.71 0
Large sail 838.79 0
Tumbler of pulque N/A N/A
Jar of pulque N/A N/A