Kingdoms Associated Press26/06/1465 Królestwo wstaje z kolan i odzyskuje rozum i godnośćWarszawa - KAP

W dniu 25 czerwca kandydatka Ktostakisobie Trzebiatowska wygrała wybory na Króla Królestwa Polskiego, osiągając wynik 53.48% i pokonując swojego rywala Vukiosa Madowskiego. Głównym postulatem nowej królowej jest utworzenie nowego stanu rycerskiego i zaktywizowanie ospałego Królestwa.

Jest to pierwszy monarcha z tego rodu. Ród Trzebiatowskich i jego głowa Stevenus z pewnością radują się razem z królową.

Wynik uznały już Mazowsze, Wielkopolska i Małopolska:

Wynik ten jest dla nas niespodziewanym, ale uznajemy go całkowicie. Chciałbym złożyć serdeczne gratulacje i życzyć powodzenia w sprawowaniu władzy.

Wybory te były uczciwe, a jako że Księstwo Mazowieckie przystąpiło do wyborów, uznajemy Pężyrke "Ktostakisobie" Trzebiatowskią herbu Żmuda za Królową Polski oraz za Głównego Zwierzchnika Księstwa Mazowieckiego.

W imieniu Rady Księstwa Mazowieckiego

Samboor Jantar herbu Złota Rybka
Kasztelan Księstwa MazowieckiegoGratulujemy zwycięstwa wyborczego naszej nowej królowej pani Pężyrce "Ktostakisobie" Trzebiatowskiej herbu Żmuda.
Postaramy się też udzielić wszelkiego możliwego wsparcia w działaniu dla dobra Królestwa Polskiego i jego mieszkańców.

W imieniu Rady Księstwa Krakowskiego
Envie D.Orleańska h. Płomień
Kasztelan Księstwa KrakowskiegoW imieniu Księstwa Wielkopolskiego składam na ręce naszej nowej królowej Ktostakisobie Pężyrce Trzebiatowskiej herbu Żmuda gratulacje oraz życzenia długich i owocnych rządów. 

Vivat Regina ! 


Co przyniosą nam najbliższe dni? Czy nowy władca będzie nam odbierać smak życia? A może czeka nas złoty okres dobrobytu? O wszystkim was z pewnością poinformujemy.

Dla KAP - Noriel

26/06/1465 Wyniki drugiej tury wyborów

Wyniki drugiej tury wyborów

ktostakisobie został/a wybrany/a na króla/królową kraju Krolestwo Polskie uzyskując 53.48 % głosy !

24/06/1465 Dziwy w Księstwie Krakowskim!Oświęcim - KAP

Być może sądzimy, że wiemy wszystko na temat świata fizycznego, a kapłani dowolnej religii tłumaczą nam wszystko co wiemy na temat tego metafizycznego, ale z pewnością wiele kwestii nam umyka w postrzeganiu tego świata takim - jaki naprawdę jest.
Śledztwo dziennikarskie powiodło mnie do najdalszego zakątka Królestwa Polskiego, w którym to mieście zamieszkuje pewien jegomość, który uparcie twierdzi, że nie ma matki. Po głębszej analizie i zbadaniu dowodów, okazało się, że wcale nie chodzi mu o to, że umarła, albo że odeszła, zostawiając go w sierocińcu, czy też coś podobnego. Nie, jegomość z uporem twierdzi, że po prostu nie został zrodzony z matki, nigdy taka postać nie istniała! Po prostu nagle pojawił się z czystego powietrza w takiej postaci jakiej jest.
Jak zapewne każde z was wie: wszystkie istoty żywe mają rodziców, a nawet gdy ojciec haniebnie ucieknie, to i tak z całą pewnością akt narodzin odbywa się z udziałem matki. Bez znaczenia, czy znamy swoich rodziców czy też nie, jedną z pewnych rzeczy tego świata jest to, że życie na tym padole dała nam ta jedna istota, nawet jeżeli zostawiła nas następnie komuś na wychowanie, nie zostawiając nawet swojego imienia, abyśmy ją jakkolwiek pamiętali. No chyba, że jesteśmy krzatem, driadą, albo elfem leśnym, aczkolwiek te baśniowe stwory pozostają tam gdzie je znaleźliśmy - w baśniach.
Sprawdziwszy, jegomość nie posiada braków w edukacji, jest młodym i wykształconym chłopcem, który zna podstawowe biologiczne kwestie ludzkie. Nie jest to więc zaniedbanie systemu edukacji w królestwie.
Muszę jednakowoż pochwalić społeczeństwo królestwa, które mimo ewidentnego działania czarnoksięstwa, nie podniosło wideł i pochodni, aby jegomościa spalić na stosie, co utwierdza mnie w przekonaniu, że zmierzamy do poszanowania wszelkiego życia na tym świecie.

Dla KAP - Asasyn

22/06/1465 Ktostakisobie vs Vukios - debata przedwyborcza

Ktostakisobie vs Vukios - debata przedwyborczaKRAKÓW - KAP

KAP
Witam was serdecznie, mam nadzieję, że rozpoczniemy tym samym tradycję debat, które przybliżą nam kandydatów na króla Królestwa Polskiego.

Ktostakisobie
Czołem!

Vukios
Witam serdecznie.

KAP
Zasady naszej debaty są proste, pada pytanie, wskazuję osobę, która odpowiada, a następnie odpowiada druga osoba, co czynimy na przemian.

Ktostakisobie
Zrozumiałe.

Vukios
Więc zaczynajmy.

KAP
Prosiłbym, abyście na samym początku przedstawili się, a także jakie zajmujecie stanowisko na obecną chwilę. Sądzę, że Vukios pozwoli, aby zaczęła kobieta.

Ktostakisobie
Nazywam się... Większość już pewnie wie. Pężyrka potocznie nazywana Ktostakisobie Trzebiatowska herbu Żmuda. Obecnie jestem architektem miejskim i wójtem stołecznego miasta Poznań oraz Wojskim w Radzie Księstwa Wielkopolskiego.

Vukios
Nazywam się Vukios Madkowski h. Orzeł, nieprzerwanie zamieszkuję miasto Wolbrom w Księstwie Krakowskim (miasto którym opiekuje się mój ród). Jeżeli chodzi o moje doświadczenie. Piastowałem dwukrotnie funkcję Sędziego Małopolskiego oraz trzykrotnie funkcję Prokuratora Małopolskiego. Dodatkowo byłem dwukrotnie wójtem Wolbromia, pięciokrotnie radnym Księstwa Krakowskiego.

Ktostakisobie
To nie miały być obecne stanowiska? Byłych to też mam sporo.

KAP
Tak, proszę o obecne stanowisko.

Vukios
Obecnie jestem radnym Księstwa Krakowskiego.

KAP
Jakie uczucia towarzyszyły wam po pierwszej turze wyborów? Przewidziałem, że oboje dostaniecie się do drugiej tury, ale nie przewidziałem, że Ktostakisobie będzie mieć przewagę na Vukiosem. Vukiosie, jakie są Twoje uczucia i przemyślenia po tej pierwszej turze wyborów?

Vukios
Nie ukrywam, że byłem trochę zaskoczony tak wyrównaną walką, ale bardzo mnie to cieszy. Takie wydarzenia w jakiś sposób stymulują do działania całe Królestwo, a tego przecież potrzebujemy.

KAP
A u Ciebie Ktostakisobie?

Ktostakisobie
Byłam dość zaskoczona. Chociaż "dość" to lekkie niedomówienie.

KAP
Powiedzcie mi proszę, jak według was będzie wyglądać współpraca z innymi księstwami? Oboje zajmujecie pozycje w radach księstw, nie tak dawno było oziębienie relacji między Wielkopolską i Mazowszem chociażby. Jaki macie plan na to, aby współpraca obejmowała królestwo, a nie tylko jedno, albo dwa księstwa? Ktostakisobie, jaki jest Twój pomysł?

Ktostakisobie
Nie skupiam się na jednym pomyśle. Mam ich w sumie kilka. O ile traktaty, które podpisują między sobą kasztelani są prawnie wiążące księstwa, o tyle chciałabym wyjść z traktatem królewskim, który by je spajał. Oprócz tego planuje uruchomić rezerwę gospodarczą (co będzie wymagało współpracy), aktywizacją miast w królestwie poprzez wyjątkowe odgrywanie jakie te miasta mogą zrobić... Zajęłabym się również ujednoliceniem systemu szlacheckiego i ... To tak na początek. Z czasem pojawią się również inne formy spajania (np rozrywki) ale to musi zostać odpowiednio rozłożone w czasie.

Vukios
Dobrze Waść zauważyłeś, że zasiadam w radzie księstwa, jednakże w przypadku wygranej od razu rezygnuję z funkcji bycia radnym. Nie chcę aby postrzegano mnie jako osobę stronniczą. W obecnej chwili mam bardzo dobre stosunki z Kasztelanem Małopolski jak i Mazowsza. Odnosząc się do Kasztelana Wielkopolski wydaje mi się, że jest osobą z która można się dogadać. Stosunki między Mazowszem a Wielkopolską poprawiają się sam z siebie, z dniem 10 czerwca Mazowsze wraz Wielkopolską podpisali porozumienie sądownicze, co świadczy o poprawie stosunków. Nie ukrywam, że w nawiązaniu stosunków z Wielkopolską chciałby "wykorzystać" Ktosię, mam nadzieję, że mi w tym pomoże.

KAP
Ciekawe, że tak postrzegasz konkurentkę. Powiedzcie mi następującą rzecz. Wyobraźcie sobie, że macie możliwość zadecydowania, kto zostanie królem - macie wszystkie głosy w swoim posiadaniu, jednakże oddajecie je na siebie. Sytuacja jest wyłącznie hipotetyczna, chciałbym, abyście sobie ją wyobrazili i odpowiedzieli na pytanie: dlaczego nie wybraliście w głosowaniu tej drugiej osoby? Vukiosie, zaczniemy od Ciebie.

Vukios
Jeżeli zadajesz już Asasynie takie pytanie to odpowiem krótko. Ktosia chce opierać się na przedstawicielach w Księstwach i nie skupia się na dworze, co w XV wieku jest dość ważne.

Ktostakisobie
Heh, cóż. Dwór na przestrzeni historii nie działał i wątpię żeby zaczął działać. Mniej ludzi, więcej efektywności. Taką mam dewizę.

KAP
Nie drążmy tematu.
Prosiłbym, abyś Ktostakisobie odpowiedziała na te samo pytanie.

Ktostakisobie
Jeżeli zadajesz już Asasynie takie pytanie to powiem krótko. Vukios chce opierać się na mnóstwie ludzi - a jak pokazała historia nie jest to efektywne.

Vukios
/me śmieje się i polewa Ktosi szklankę bimbru

Ktostakisobie
/me kosztuje bimbru

KAP
/me nie pije nic bo są święta
Rozumiem. Teraz z drugiej strony zupełnie. Przedstawiliście już swoje wizje dotyczące tego, co chcecie robić, ja jednak jestem specjalistą od systemów politycznych i nie mógłbym zadać tego pytania: jak widzicie i jak postrzegacie siebie jako potencjalnego króla. W jaki sposób chcecie zaskarbić sobie łaskę kasztelanów, rad księstwa, czy rodów szlacheckich? Czy chcecie to zrobić poprzez tyranię i nieakceptowanie sprzeciwu, czy też może jakimś innym systemem przywilejów szlacheckich i innych? Ktostakisobie, proszę powiedz mi na jakiego króla, a raczej na jaką królową chcesz się wykreować?

Ktostakisobie
Rozsądną i roztropną. Propozycje jakie mogę zaproponować, a które mogą ożywić nie tylko system szlachecki mają silne podłoże i są dość... ciekawe. Myślę,że większości znudził się już marazm i pomór jaki panuje w Królestwie.

Vukios
Myślę, że szczypta przywilejów połączona z odrobiną tyrani tworzy idealne zestawienie. Król powinien być stanowczy w swoich działaniach. Jak już pisałem w swojej prezentacji, Nec temere, nec temide - bez strachu, ale z rozwagą

KAP
Może źle skonstruowałem pytanie: chodzi mi raczej, co w sytuacji sprzeciwu Ktostakisobie? Czy będziesz powoływać się na królewski autorytet itd. czy raczej jakimiś datkami zaskarbisz sobie przychylność ludzi?

Ktostakisobie
Nie. Ktosiowie wygrywają siłą argumentów i logicznym wytłumaczeniem.

KAP
Tylko dwa razy w historii tego królestwa były rozwinięte dwory, z dworzanami z różnego rodzaju funkcjami, z różnego rodzaju balami, grami itp. Rozumiem, że oboje postrzegacie życie dworskie zupełnie inaczej, Vukios chce je rozbudzić, nadać funkcje, pobudować zamki, aby w nich przebywać, natomiast Krośtakisobie chce skupić się na czymś zupełnie innym. Powiedzcie mi, jakie jest wasze doświadczenie w aktywizacji ludzi w opowieści, czy pisaliście może jakieś dzienniki, albo opowiadania w kąciku do tego przeznaczonym, a może też braliście udział w tego typu grach? Vukios, zaczynamy od Ciebie, jak z Twoim doświadczeniem dworskim?

Vukios
Nie ukrywam, że za wiele tego nie było. Jako Gwardzista Królewski Jego Królewskiego Mości Jana Amora Magnusa Tarnowskiego przebywałem na dworze i pisałem, tyle ile od gwardzistów wymagano.

KAP
Ktostakisobie, nie jesteś przekonana do dworu, ale rozumiem, że masz alternatywę do tego. Jak z Twoim doświadczeniem w tego typu przedsięwzięciach?

Ktostakisobie
W aktywizowaniu ludzi? Przejrzyj sobie proszę forum Poznania i Księstwa Wielkopolskiego a zauważysz,że było tego naprawdę sporo. Ktosiowie od początku swojego pierwszego stanowiska (trybuna) organizowali i sponsorowali różne atrakcje. Często biorę udział w innych rozgrywkach organizowanych przez mieszkańców. Co do doświadczeniu z dworem... Za króla Luncicjusza zaproponowano mi urząd Marszałka Kultury. Z przyczyn zdrowotnych musiałam udać się na dość spory czas do przytułka i nie podjęłam się tego.

KAP
Rozumiem. Królestwo to nie tylko aktywizacja mieszkańców, jedno z was wspomniało o funduszu gospodarczym. W tym pytaniu interesuje mnie wasze zdanie dotyczące dwóch rzeczy: skarbca i armii. Ktostakisobie, pytanie jest do Ciebie: czy masz zamiar stworzyć armię, a jeżeli tak, to w jakiej sytuacji widzisz konieczne jej używanie, a także: jak postrzegasz powstanie ewentualnego skarbca królewskiego?

Ktostakisobie
Armia powstanie i będzie finansowana ze skarbca królewskiego, w wypadku zagrożenia od państw ościennych. Nie zamierzam stworzyć armii dla prywatnych celów, Małopolska nadal nie podniosła się po wojnie domowej. Skarbiec królewski istnieje, do niego trafiają wpłaty od kandydatów z tego co wiem. Chyba,że się mylę, to mnie poprawcie.

KAP
Vukios, jak Ty to postrzegasz?

Vukios
Nie widzę potrzeby tworzenia ani armii Królewskiej ani rezerw gospodarczych. Księstwa bardzo dobrze się mają, Małopolska mimo, iż jest po wojnie domowej ma sporo talarów i tak naprawdę nie ma co z tym zrobić, na Mazowsze przeniosła się masa bogatych osób, więc zapewne też nie narzekają. Podejrzewam, że Wielkopolska również dobrze się ma finansowo. Talary ze skarbca Królewskiego chciałbym przeznaczyć na nagrody za turnieje rycerskie, polowania oraz bale - bawmy się. Myślę również o sfinansowaniu dla Królestwa Polskiego jednego z okrętów wojennych.

KAP
Zapytałem o aktywizację, o dwory, o armię, gospodarkę i system polityczny jakim chcecie rządzić. Poza drobnymi szczegółami został nam ostatni, a mianowicie: aspekt prawny. Czy macie jakieś plany związane z ujednoliceniem praw księstw, a jeżeli tak: jak macie zamiar to zrobić, aby księstwa się na to zgodziły? Vukios, tym razem zaczynamy od Ciebie.

Vukios
Wspólne prawo, bardzo dobre pytanie. Księstwa mają swoje systemy prawne i tego nie zmienimy. Jedynym ,,systemem prawnym" jaki można ujednolicić jest prawo szlacheckie o którym już niejednokrotnie wspominaliśmy a widzę, że większość zapomniało już o bardzo ważnym i dobrze skonstruowanym prawie (z którego od początku zamierzałem skorzystać), a mianowicie jest to Prawo Szlachty Królewskiej, a dokładnie wprowadzenie stanu rycerskiego przez Króla Garendila Lubomirskiego. Dodatkowo jak już wspomniałem porozumienie o wzajemnej pomocy - przede wszystkim pomocy zbrojnej.

KAP
Ktostakisobie?

Ktostakisobie
Poniekąd mój zamysł pokrywa się z zamysłem Vukiosa. Myślę,że na drodze wzajemnej wymiany poglądów i w poszanowaniu do tradycji każdego księstwa jakoś uda się znaleźć wspólny mianownik.

KAP
Ostatnie pytanie z mojej strony. Wyobraźcie sobie, że wygraliście i upływa wam kadencja. Jakie są wasze plany dotyczące zakończenia waszej kadencji? Jaka będzie wasza decyzja? Ktostakisobie, tym razem zaczynamy od Ciebie

Ktostakisobie
Pożyjemy zobaczymy.
Nie chcę aż tak wybiegać w przyszłość.

Vukios
Gdy już zjednoczę trzy księstwa, podwoję liczebność Królestwa Polskiego, ożywię Szlachtę Królestwa Polskiego, wtedy zasiądę z trzema Kasztelanami na tarasie jednego z zdobytych Zamków Niemieckich i zarządzę by od tego dnia bimber był darmowy dla każdego, od niemowlaka po staruszka - po czym zapije się na śmierć.

KAP
Niezbyt to korzystna perspektywa dla tych, którzy czekają na zachód słońca. Tak jak obiecałem, ostatnie pytanie jest dla was możliwością zadania pytania dla swojego kontrkandydata. Vukiosie, proszę o pytanie jakie masz dla Ktostakisobie

Vukios
Ktosiu, pytanie jest proste i bardzo przyjemne. Jeżeli miałabyś wybrać jedno z rzeczy, która na sto procent się spełni w trakcie Twojej kadencji, co byś wybrała?
/me polewa kolejną szklankę bimbru dla Ktosi

Ktostakisobie
Na 100% a nawet więcej sprawdzi się rozrywka i aktywizacja.
A moje pytanie do Vukiosa to: W sumie, już parokrotnie podkreślałeś ,że chciałbyś ze mną współpracować jak wygrasz, że liczysz na współpracę ze mną. Co w przypadku kiedy to mi się poszczęści? Będziesz współpracował?

Vukios
Oczywiście, jeżeli tylko poprosisz o moją pomoc nie odmówię. Na pewno zajmę się sam z siebie kwestią niżu demograficznego.

KAP
Dobrze, dziękuję za rozmowę w takim razie i mam nadzieję na ciekawą kadencję.

Ktostakisobie
Również dziękuje.

Vukios
Pozdrawiam i dziękuje Ktosi oraz Tobie As za profesjonalną debatę.

Dla KAP - Asasyn Mahirski


20/06/1465 Wywiad z przedstawicielem Republiki Nowotarskiej - Elerą LanckorońskąKraków - KAP

Elera

No dobrze, trochę się stremowałam, nigdy nie udzielałam w życiu żadnego wywiadu.

KAP

To co w końcu przekonało cię do wywiadu?

Elera

To już oficjalne pytanie?

KAP

No pewnie.

Elera

Myślałam, że w kuluarach rozmawiamy.

KAP

Nigdy nie ma kuluarów z dziennikarzami.

Elera

/śmiech
Profesjonał.

KAP

Więc, co się zmieniło?

Elera

Zgodziłam się na ten wywiad w związku z listem, jaki w imieniu mieszkańców Nowego Targu, jako Senator Republiki Nowotarskiej wysłałam do Rady Księstwa Krakowskiego, której przewodzi Pani Kasztelan Envie Dea Orleańska gerbu Płomień

KAP

Coś mi się zdaje, że ludzie nie czytają listów od Ciebie.
Elera

Na jakiej podstawie tak Pan wnioskuje?

KAP

Empiryczna obserwacja, szczególnie jeżeli chodzi o wszelkiego rodzaju aktywności, konkursy, inicjatywy. Od razu są torpedowane, Ty wyśmiewana itd itp. Stąd te wnioski.

Elera

Myślę, że Pan przesadza. Kilka rzeczy całkiem nieźle się udało i sprawiało mi ogromną przyjemność. Mam nadzieję, że dało też odrobinę radości i zabawę na poziomie innym.

KAP

Jasne, jedna, może dwie... ale cała reszta inicjatyw spaliła na panewce. Nie chcę być negatywny, ale musisz przyznać, że większość z nich nie wypaliła nie ze względu na to, że inicjatywa była zła, a raczej chodziło o to, że doczepiono się osoby.

Elera

Raczej odbierałam to tak, że nie ma łatwo w tym świecie. Prawie wszystko już było, wszystko grano i przedstawiano. Nie jest łatwo wzbudzić zainteresowanie malkontentów i sprawić aby chociaż na trochę "się chciało". To wyzwanie.

KAP

Dobra, ale najważniejszy pytanie pozostaje: po co?

Elera

Lubię jak mi się chce, jak coś mnie raduje. Możemy uprawiać swoje pola i zdychać powoli i na nowo każdego dnia. Jaki w tym jest sens? Ale też możemy dobrze się bawić, chyba po to tutaj jesteśmy. To jest w pewnym sensie nasza ucieczka, zapomnienie.

KAP

No ja dlatego zadaję niewygodne pytania. Głosowałaś na króla?

Elera

Pewnie!

KAP

A na którego kandydata i dlaczego?

Elera

Głosowałam na Zelusa. Znam go chyba najlpiej ze wszystkich kandydatów. To utalentowany, poważny ale i skromny człowiek.

KAP

No zupełnie jak ja. A co sądzisz o dwójce, która pozostała?

Elera

Spodziewałam się takiego wyniku pierwszej tury wyborów. Pani Ktośtakisobie lepiej wypada w mojej ocenie.

KAP

To jest za bardzo dyplomatyczne powiedzenie 'lepiej wypadać coś od czegoś'. Konkrety poproszę: co sądzisz o dwójce, która pozostała?

Elera

Pani Ktośtakisobie jest aktywna osobą cały czas, a nie aktywizowała się w okresie przedwyborczym z "kiełbasą przedwyborczą". Nie znam jej osobiście, ale odbieram ją jako osobę ekscentryczną, a przez to na swój sposób interesującą. Może mieć ciekawą wizję królowania.

KAP

Czyli Vukios jest aktywny po prostu na czas wyborów? Po wybraniu go na króla zamilknie jak inni - na szczęście martwi już monarchowie?

Elera

Nie sądzę aby Pan Vukios był zdolny królować samodzielnie. Już teraz zaczyna się otaczać szarymi eminencjami. Ludźmi, którzy mają wielką chętkę aby rządzić zza tronu, gdyż osobiście się zdyskredytowali, a nadal pragną władzy, nawet w takim wymiarze.

KAP

No szczególnie Noriel, czyż nie?

Elera

Tak, Pan Noriel ma w tym ogromne doświadczenie.

KAP

Ktoś jeszcze, kto zaszedł Ci za skórę?

Elera

To chyba za daleko idąca nadinterpretacja /śmiech

KAP

Jest możliwe. Powiedz mi jak się czujesz z tym, że jesteś z najbardziej znienawidzonej organizacji? Zauważ, nawet zbóje jakiś tam szacunek i uznanie wzbudzają.

Elera

Nie mam kompleksów, nigdy nie zdradziłam swoich ideałów ani nie straciłam honoru. To poniekąd sprawia, że jestem marnym politykiem.

KAP

No wielu by powiedziało, że nie tylko to.

Elera

Co jeszcze?

KAP

Różne inne rzeczy, nie w tym rzecz. Co było w tym liście do rady księstwa?

Elera

List wyraża wolę mieszkańców Nowego Targu, aby prawnie Republikę Nowotarską, jako autonomię wyodrębnić, mocą nadania "Przywileju Nowotarskiego".

KAP

Czyli w krótkich słowach - chcecie kolejnej wojny?

Elera

Wręcz przeciwnie, chcemy żyć w poszanowaniu i zgodzie. Możliwe to jest jedynie po uregulowaniu kwestii Republiki. Jest to sprawa która wisi nad tym Księstwem od ponad roku, a kolejne Rady umywają ręce, udają, że nie widzą tego.
Prawie przez siedem lat, kiedy obowiązywał nas Przywilej, byliśmy oddanym sojusznikiem.
KAP

Raczej powiedziałbym, że postawiliście armię, aby być przygotowani na to. Gromadziliście pewnie jedzenie, uzbrojenie itp.

Elera

Pozwolę sobie powtórzyć za Panem, my jesteśmy zawsze gotowi

KAP

No wiadomo, jak się wchodzi do jaskini należy mieć podpaloną pochodnię, ale wchodząc do jaskini mało kto ma naciągnięty łuk wiedząc, że będzie w środku niebezpieczeństwo.

Elera

Mieć takiego sojusznika na południowych rubieżach, to ogromny zysk dla Księstwa. O Armii bez wydawania nawet talara, nie wspomnę. My naprawdę jesteśmy trochę jak Spartanie.

KAP

No tu się zgodzę, macie periojków i helotów, brakuje jednak u was dwóch królów.

Elera

/śmiech

KAP

W ogóle cokolwiek się u was teraz dzieje?

Elera

Ze Sparatanami, to chodzi mi bardziej o przeszkolenie do miecza. Czy coś się dzieje? Właśnie o tym rozmawiamy. Kwestie Republiki są najważniejsze. Mam nadzieję, że obecna Rada podejmie wyzwanie. Że nie będzie grała na zwłokę i przeciągała do zakończenia kadencji.

KAP

Raczej sądzę, że będzie. Przecież wiesz, że zgromadzi się zaraz grupa ludzi, tylko po to, aby was znów najechać.

Elera

Widział Pana nasze mury? Są piękne i straszne. U nas własnego domu bronią nawet starcy i dzieci. Każdy najeźdźca raczej się zastanowi, czy jest gotów tak zaryzykować.

KAP

Biorąc pod uwagę, że wszyscy jesteśmy starcami, to dzieci niepokoją mnie. Tak czy inaczej, jak taki dokument zmieniłby waszą sytuację niby?

Elera

Ale ja mówię poważnie, starcy to na przykład mój ojciec Zbig, co z marów powstał podczas Drugiej Insurekcji Nowotarskiej. Dzieci, to bliźniaczki Lady Stork, co od razu zaciągnęły się do armii.
Ten dokument zmieni wiele i nie tylko dla mieszkańców Republiki Nowotarskiej, ale również mieszkańców Księstwa Krakowskiego.

KAP

To są frazesy. Co zmieni? Co się zmieni w porównaniu do tego, co jest teraz?

Elera

Republika Nowotarska istnieje, dokładnie Pan o tym wie. I zaklinanie rzeczywistości nic nie da. Dlaczego nie uprawomocnić tego, zapewniając tym samy spokój i oddanego sojusznika?
Księstwo odniesie z tego same korzyści. Jest Pan w stanie wymienić jakieś minusy traktatu?
A ja mam nadzieję, że dzięki podpisaniu dokumentu, nie powtórzą się dantejskie sceny jakie miały miejsce po ostatniej wojnie, mówię o próbach eksterminowania całego miasta.

KAP

Ja jestem realistą. Jeżeli coś nie daje plusów, to jest to właśnie minus.

Elera

Plusów daje wiele. I to dla Księstwa.
Myślę, że w obecnej sytuacji, gdy wzmacnia się Mazowsze, silne Księstwo jest ważne. Działanie przeciw podpisaniu traktatu, to ewidentnie osłabianie Księstwa.
Myślę, że potrafię zgadnąć, kto będzie przeciwny podpisaniu. Osoby, którym nie na rękę jest silna Małopolska.

KAP

Cóż, wciąż nie widzę żadnej realnej korzyści. Armia na południu księstwa, gdzie nic nie ma, gdzie nie ma sąsiadów... nie jest to zbyt korzystne, czyż nie?


Elera

Ja bym nie bagatelizował położenia Nowego Targu. Nawet w ostatnim czasie, dosyć znaczna grupa osób dostała się do Księstwa od strony portu. Proszę nie zapominać, że nasza armia jest bardzo mobilna. Kilka razy bardzo, bardzo szybko stawiła się na wezwanie Księstwa. No i jest za darmo, mieszkańcy Republiki ją utrzymują.

KAP

Dobrze, dzięki za rozmowę

Elera

Ja również dziękuję


Dla KAP - Asasyn+

Cours

Product Price Variation
Loaf of bread 5.96 -0.02
Fruit 9.76 -0.04
Bag of corn 3.08 -0.01
Bottle of milk 9.55 0.01
Fish 17.79 0.33
Piece of meat 17.73 0.49
Bag of wheat 11.15 -0.23
Bag of flour 12.87 -0.15
Hundredweight of cow 22.78 0
Ton of stone 7.17 0
Half-hundredweight of pig 15.27 0
Ball of wool 11 -0.07
Hide 16.16 0
Coat 49.5 0
Vegetable 10.54 0.04
Wood bushel 4.44 0.03
Small ladder 21.4 0
Large ladder 70.07 0.01
Oar 21.97 0
Hull 36.5 0
Shaft 6.91 0
Boat 90.26 0
Stone 25.48 -1.25
Axe 146.3 -0.23
Ploughshare 15 0
Hoe 30 0
Ounce of iron ore 11.22 0.12
Unhooped bucket 21.07 -0.66
Bucket 38.27 0.01
Knife 17.69 -0.01
Ounce of steel 50.73 0
Unforged axe blade 54.14 0
Axe blade 119.73 0
Blunted axe 130.72 0.1
Hat 54.24 0
Man's shirt 118.75 0
Woman's shirt 119.29 0
Waistcoat 131.33 0
Pair of trousers 72.57 -0.02
Mantle 269.52 0
Dress 268.04 -0
Man's hose 44.77 0
Woman's hose 45.76 0.01
Pair of shoes 28.38 0
Pair of boots 88.9 -0.05
Belt 44.66 0
Barrel 14.27 -0.01
Pint of beer 0.86 0
Barrel of beer 68.35 0
Bottle of wine 2.31 0
Barrel of wine N/A N/A
Bag of hops 19.97 0
Bag of malt 10 0
Sword blade 101.22 0
Unsharpened sword 169.69 0
Sword 154.12 -0
Shield 37.6 0
Playing cards 88.38 0
Cloak 183.45 0
Collar 67.22 0
Skirt 137.35 0
Tunic 209.23 0
Overalls 118.42 0
Corset 117.55 0
Rope belt 53.57 0
Headscarf 43.62 0
Helmet 175.65 0
Toque 48.49 0
Headdress 81.88 0
Poulaine 67.67 0
Cod 11.36 0
Conger eel 13.17 0
Sea bream 18.75 0
Herring 17.41 0
Whiting 17.47 0
Skate 16.86 0
Sole 18.17 0
Tuna 18.24 0
Turbot 18.02 0
Red mullet 16.76 0
Mullet 18.04 0
Scorpionfish 20.5 0
Salmon 16.61 0
Arctic char 12 0
Grayling 17.5 -0
Pike 17.96 -0.09
Catfish N/A N/A
Eel 17.6 0.09
Carp 17.86 0
Gudgeon 17.57 -0
Trout 17.83 0.01
Pound of olives 13.15 0
Pound of grapes 10.6 -0
Sack of barley 10.67 0
Half-hundred weight of goat carcasses 19.02 0
Bottle of goat's milk 12.87 0
Tapestry 141.25 0.19
Bottle of olive oil 122.78 0
Jar of agave nectar N/A N/A
Bushel of salt 18.24 0
Bar of clay 2.39 -0
Cask of Scotch whisky 102.9 0
Cask of Irish whiskey 132.94 -0
Bottle of ewe's milk 10.4 0
Majolica vase 10 0
Porcelain plate N/A N/A
Ceramic tile N/A N/A
Parma ham 111.05 0
Bayonne ham 46.87 0
Iberian ham 72.41 0
Black Forest ham 81.17 0
Barrel of cider 66.61 0
Bourgogne wine 76.99 0
Bordeaux wine 55.62 0.2
Champagne wine 144.63 0
Toscana wine 34.91 0
Barrel of porto wine 94.35 0
Barrel of Tokaji 162.01 0
Rioja wine 158.78 0
Barrel of Retsina 37.24 0
Pot of yoghurt 99.19 0
Cow's milk cheese 85.78 0.01
Goat's milk cheese 122.48 0.02
Ewe's milk cheese 95.17 0
Anjou wine 66.68 0
Ewe carcass 15.81 0
Mast 469.18 0
Small sail 207.41 0
Large sail 838.36 0
Tumbler of pulque N/A N/A
Jar of pulque N/A N/A